„Стоп на агресията, защото агресията е проява на слабост”
На 24 април 2015г., в град Шумен се проведе форум по дебатиране, като участие във форума взеха ученици от средни училища от Шумен, Омуртаг, Нови пазар и Върбица.Форумът е част от дейностите по проект BG05/614- „Нашият живот- в нашите ръце“, финансиран по Програма за подкрепа на неправителствените организации в България по Финансовия механизъм на ЕИП 2009-2014 г. Домакин на събитието беше областният управител Донка Иванова.
В своето приветствие към участниците областният управител Донка Иванова определи проблема за агресията в училище като важна тема за цялото общество:„Поздравявам „Асоциация Интегро“ за дейностите, които извършва през последните десет години. Особено съм благодарна, че през това време вие разглеждате и изключително важна тема за равния достъп до качествено образование. Днешната дискусия също е много актуална тема. Всички ние сме заинтересовани дейностите в образованието да се осъществяват в една спокойна атмосфера. Наистина има какво да се направи, за да се ограничи агресията не само в училище, а и в цялото общество. Радвам се, че като млади хора имате инициативата и възможността да обсъждате и коментирате, да говорите и да търсите причините на този процес, и да направите така, че по-малко да са случаите на агресията” , каза областният управител и пожела успех на инициативата.
Учениците, които взеха участие в дебата са участници в част от клубовете по „Активно гражданство“ от училища
в Шумен, Омуртаг, Нови пазар и Върбица. Клубовете са създадени с помощта на Сдружение „Асоциация Интегро” в повече от 10 средни училища в региона по програма „Да направим средното образование достъпно и атрактивно за ромските младежи от селските региони“. Целта на тази програма е да се осигури подкрепа на ромски ученици успешно да завършат средното образование и да продължават обучението си в университети, както и премахване на бариерите при общуване на младежите от различен етнически произход.
Темата на дебата беше: „Допринася ли това, което се говори в публичното пространство, за агресивността в училище“. В своите изказвания дебатьорите подчертаха, че непремерените изказвания и речта на омразата в публичното пространство са един от важните фактори, пораждащи и поддържащиа агресията в училище,като се обединиха около посланието: „Стоп на агресията, защото агресията е проява на слабост”.
След приключване на дебатите Велчо Михалев /стажант към Сдружение „Асоциация Интегро“/ представи резултатите от изследване, проведено от студенти-стажанти в Асоциация Интегро под ръководството на проф. Илона Томова от Българска Академия на Науките. Темата на изследването е „Образът на ромите в електронните медии“ и основната му цел беше да се проведе мониторинг на дискриминативни прояви и разпространяване на реч на омразата срещу ромите в шест електронни медии.
Дебатът в Шумен е вторият проведен дискусионен форум след организирания в Разград. Предстои да се състои такъв и в Областна управа-Варна на 8 май 2015г.