Проект EQUALTOGETHER
Проектът се изпълнява от консорциум с водеща организация Български хелзинкски комитет и партньори: Организация Дром – Видин, Асоциация Интегро – Разград, ЛАРГО – Кюстендил, РАКО – Сливен, ЛГБТ Действие – София. Civil Rights Defenders – Швеция – партньор на БХК в проекта NO HATE BG, участва с експертизата си в заключителния етап на продължението ЕQUALTOGETHER.
Повече за проекта можете да намерите на: https://nohate.bghelsinki.org
Български опит
ДОКЛАДИ И МЕТОДОЛОГИИ ПО ПРОЕКТА EQUALTOGETHER
Методологии
Настоящите методологии са изготвени в рамките на проекта „Укрепване на ролята на гражданските организации на уязвими общности в България да противодействат на дискриминацията, нетолерантността, речта на омраза и престъпленията от омраза“ (EQUALTOGETHER), съфинансиран от Европейския съюз.
Те са предназначени за укрепване на капацитета на гражданското общество да разпознава дискриминацията, престъпленията от омраза и речта на омраза, както и да докладва за тези правонарушения.
Две от методологиите са изготвени от Наблюдателния комитет на проекта, с водещ автор Боян Захариев. Третата методология е с водещ автор Красимир Кънев.
Методология за регионални оценки на специфичните предизвикателства, които срещат уязвими групи и общности, във връзка с дискриминацията, нетолерантността, езика на омразата и престъпленията от омраза
Методология за създаване на работеща платформа за докладване на инциденти от омраза
Методология за регионални обучения, организирани по проекта „Укрепване на ролята на гражданските организации на уязвими общности в българия да противодействат на дискриминацията, нетолерантността, речта на омраза и престъпленията от предразсъдъци“
Регионални доклади
Пет регионални оценки на специфичните предизвикателства, които срещат уязвими групи и общности, във връзка с дискриминацията, нетолерантността, езика на омразата и престъпленията от омраза
Настоящите регионални доклади са изготвени в рамките на проекта „Укрепване на ролята на гражданските организации на уязвими общности в България да противодействат на дискриминацията, нетолерантността, речта на омраза и престъпленията от омраза“ (EQUALTOGETHER), съфинансиран от Европейския съюз.
Те анализират прояви на дискриминация и предразсъдъци в регионите на Видин, Кюстендил, Сливен, Разград и Бургас.
Регионална оценка – ВИДИН:
Регионална оценка на специфичните предизвикателства, които срещат уязвими групи и общности, във връзка с дискриминацията, нетолерантността, езика на омразата и престъпленията от омраза, Автор адв.Таня Кълцева, Организация Дром, Видин 2023 (32 страници)
Регионална оценка – КЮСТЕНДИЛ:
Регионална оценка на специфичните предизвикателства, които срещат уязвими групи и общности, във връзка с дискриминацията, нетолерантността, езика на омразата и престъпленията от омраза, Автор Венелин Л. Стойчев, ЛАРГО, Кюстендил 2023 (31 страници)
Регионална оценка – СЛИВЕН:
Регионална оценка на специфичните предизвикателства, които срещат уязвими групи и общности, във връзка с дискриминацията, нетолерантността, езика на омразата и престъпленията от омраза, Автори Стела Костова и Антония Захариева, РАКО, Сливен 2023 (30 страници)
Регионална оценка – БУРГАС:
Регионална оценка на специфичните предизвикателства, които срещат уязвими групи и общности, във връзка с дискриминацията, нетолерантността, езика на омразата и престъпленията от омраза, Автор Владислав Петков, ЛГБТ организация Действие, Бургас 2023 (23 страници)
Регионална оценка – РАЗГРАД:
Регионална оценка на специфичните предизвикателства, които срещат уязвими групи и общности, във връзка с дискриминацията, нетолерантността, езика на омразата и престъпленията от омраза, Автори Камен Макавеев и Кадрин Хасанов , Интегро, Разград 2023 (21 страници)
ОБУЧИТЕЛЕН ПАКЕТ “РАВНИ- ЗАЕДНО СРЕЩУ ДИСКРИМИНАЦИЯТА И ПРЕДРАЗСЪДЪЦИТЕ”
Въведение за Обучителен пакет “Равни- заедно срещу дискриминацията и предразсъдъците”
Дискриминацията като правонарушение: същност и форми
Механизми за борба с дискриминацията
Речта на омразата и борбата с нея
Престъпления, подбудени от предразсъдъци, и борбата с тях
Докладване на инциденти от омраза – създаване на работеща платформа
Проектът „Укрепване на ролята на гражданските организации на уязвими общности в България да противодействат на дискриминацията, нетолерантността, езика на омразата и престъпленията от предразсъдъци“ (EQUALTOGETHER) е съфинансиран от програмата на Европейския съюз „Граждани, равенство, права и ценности“ (2021 – 2027). Той се изпълнява от консорциум, координиран от Български хелзинкски комитет в партньорство със сдружение „Организация ДРОМ“, сдружение „Асоциация ИНТЕГРО“, Либерална алтернатива за ромско гражданско обединение, Ромска академия за култура и образование, Младежка ЛГБТ организация Действие. Изразените възгледи и мнения са само на авторите и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или на Европейската комисия. Европейският съюз или Европейската комисия не носят отговорност за тях.