„Ако не разделяме хората, няма да се наложи да ги интегрираме!“
Повече от 5 години Асоциация Интегро и кметът на Каварна, Цонко Цонев, неуморно обръщат вниманието на всички заинтересовани страни върху ролята на местните власти за подобряването на положението на ромската общност. През 2009 година Асоциация Интегро награди г-н Цонев като кмета, който е най-благоразположен към ромите и така показа един добър пример за реална интеграция на местно ниво. По-късно, в рамките на нашата кампания „Благодарим ти, Кмете!“, кметът Цонко Цонев стана един от основните носители на посланието ни, че без поемане на ясна отговорност от страна на местната власт, интеграцията на ромите е мисия невъзможна и категорично призова колегите си твърдо да се ангажират с този процес.
Радваме се, че усилията ни не останаха незабелязани. Напротив, примерът на каварненския кмет привлече отговорни лица от национално и особено европейско ниво, които усилено започнаха да проучват и популяризират опита на община Каварна.
На третата Среща на върха в Брюксел, проведена на 4 април 2014 г., г-н Цонев бе единственият говорител от България, поканен от ЕК да сподели опита си с интеграцията на ромите. Силният призив на кмета този път е: „Ако не разделяме хората, няма да се наложи да ги интегрираме!“, защото все по-ясно се очертава тенденцията колкото повече се говори за интеграцията на ромите, толкова повече се засилват предразсъдъците и дискриминационните практики срещу тях.
Този призив кметът е отправил и чрез журналиста Нафтали Бендавид от The Wall Street Journal.
Вижте по-долу превод на Агенция Фокус на част от статията, както и линк към оригиналния текст.
„Wall street journal: „Бевърли хилс” в Каварна
23 Април 2014 | 14:29 | Агенция „Фокус“
Ню Йорк. По време на среща на европейските лидери, посветена на проблемите на ромите, стана ясно, че страните от ЕС са отбелязали скромен напредък по отношение на образованието при малките деца, но въпреки това остават редица проблеми, като например здравеопазването, трудовата заетост и подслоняването на ромите, както и широко ширещата се дискриминация, пише Wall street journal.
Въпреки това съществуват и добри примери за справяне с ромския проблем. Една от най-добре познатите истории е тази на българския град Каварна, чийто кмет е 46-годишният общителен Цонко Цонев.
След избирането си преди 11 години Цонев е влял пари в ромския квартал в Каварна, ремонтирайки улиците и пешеходните пътеки и дори създавайки места с безплатен безжичен интернет. Той е предложил на ромите земя и строителни материали, но им е поставил условието да пазят домовете си чисти и да ги поддържат в прилично състояние.
Освен това Цонев се е постарал да създаде работни места – през май отваря врати завод за обработка на морска храна, който ще даде работа на 152 души. Сега ромският квартал в Каварна е наричан „Бевърли хилс” заради хубавите сгради, а безработицата сред ромите в града е под 10% при средно ниво 33% за ЕС.
За да постигне всичко това обаче, Цонев е трябвало да вложи цялата си политическа обиграност и чар – той е бил принуден да ухажва усърдно останалите шест етнически групи в града. Цонев предупреждава, че усилията за подобряване на живота на ромите често биват възпрепятствани от антиромските настроения.
„Когато се организират избори, популистките партии веднага изграждат кампаниите си на гърба на ромите и злоупотребяват с тях”, казва Цонев. „Изключението тук просто потвърждава правилото”, допълва той.
Превод и редакция: Нина Лесева“
Линк към оригиналната статия